Pravidelný kurz řezbářství

Pro koho jsou kurzy určeny

Naše kurzy může navštěvovat každý nehledě na věk, ať je mu 15 nebo třeba 75 let. Pro děti, které baví rukodělná práce a dokáží být trochu trpěliví, doporučujeme začít od cca 12 let. Kurzy jsou vhodné jak pro naprosté začátečníky, tak i pro pokročilejší řezbáře. V dílně se v  kurzech tedy potkáte s různě pokročilými účastníky a to je velice inspirativní a obohacující pro všechny navzájem.

Každý kdo má rád dřevo jako přírodní materiál, kdo se rád inspiruje tradicí a nebo zkouší nové neobvyklé techniky, kdo se chce výtvarně vyjadřovat, i když třeba nemá žádnou předchozí zkušenost a třeba nikdy předtím nedržel dláto v ruce, se nemusí ničeho obávat a je u nás srdečně vítán. Rádi vás se vším postupně seznámíme. Každý účastník je brán jako individualita, ke každému se snažíme přistupovat tak, aby se co nejvíce rozvinuly jeho osobní výtvarné přednosti, aby bylo u každého dobře zvládnuté řemeslo jako takové a abychom se všichni cítili ve společném kolektivu příjemně a voňavou prací se dřevem se odreagovali od každodenního shonu. Při práci se dřevem možná zjistíte, že se noříte do svého vnitřního světa, který se Vám brzy stane návykový a zcela mu propadnete. Je to kreativní tvůrčí činnost, která pro Vás bude především zábavou a relaxací.
 

S jakými technikami a úpravami dřeva můžete na kurzu pracovat

Na kurzu můžete ovládnout např. klasické vyřezávání, vrubořezovou techniku, prořezávanou řezbu, rytou nebo ornamentální řezbu, plastickou a reliéfní tvorbu, inkrustaci a vkládání netradičních materiálů. Také je možné se seznámit s grafickou technikou dřevořezu a dřevorytu. Naučíte se technologie různých povrchových úprav a jejich rozdíly v praktickém použití. Je možné naučit se provádět i drobné restaurátorské zásahy na dřevěných předmětech.

Co na kurzech vzniká

Pokud s řezbářstvím začínáte, nejprve si většinou vyzkoušíte na úvodní hodině jak které dláto pracuje, jak se správně ovládá a drží, jak se používají řezbářské hoblice k upínání materiálu. Také se dozvíte vše důležité o bezpečnosti při práci. Ještě na prvním kurzu začnete pracovat na prvním vlastním výrobku (většinou to bývá miska, lžička, jednoduchý reliéf či cedule a cedulky s různými nápisy, abstraktní plastika, vyřezávaný ptáček, perníková forma apod.) Po úvodní, jednodušší práci, na které si vyzkoušíte základy řemesla, nebo pokud již do kurzu nastupujete s předchozími řezbářskými zkušenostmi, si volíte své další práce a jejich motivy sami po dohodě a konzultaci s lektorem. Můžete se pustit třeba do betlémových figurek, reliéfů, zvířecích sošek, šperků, hraček, perníkových forem, masek, maskaronů nebo užitkových předmětů (věšáčky, nádoby, krabičky, stojánky a rámečky). Můžete si také vyrobit třeba vlastní funkční celodřevěnou loutku nebo si třeba jen vyřezat hlavičku na jednoduchého maňáska. A pokud zrovna nemáte konkrétní představu o tom, co byste chtěli zrealizovat, nechte se volně vést kouskem dřeva a ono Vám při svém opracování samo napoví jak dál. Sami budete překvapeni, že vznikne třeba zajímavá abstraktní plastika, či reliéf, takový vnitřní duch dřeva. Někdy stačí k inspiraci třeba pár suků na dřevě, nebo jeho zajímavá kresba či nepravidelnost růstu a s trochou fantazie a nepatrné úpravy se zrodí jedinečný výtvor. Každý je veden individuálně a kdykoli může konzultovat svůj pracovní postup s přítomným lektorem, který je k dispozici, odborně vás vede  a to vám bez problému zaručí postupné ovládnutí stále náročnějších řezeb. Vyrobíte si u nás různé dárečky pro potěchu svých blízkých, nebo si svými výrobky ozdobíte pracoviště či domov.

Cena kurzu: 5500,- Kč / semestr

Kontakt

MgA. Magdalena Mézlová
e-mail:
tel.: 777 289 190